Jak vybrat správně postelový rošt?

Rošt je v dnešní době hodně podceňovaný – tedy dle mého úsudku. Jen v okolí znám několik lidí, desítek lidí, kteří roštům nevěnují až takovou pozornost a vybírají dle ceny. Ví vůbec, co jejich rošt zvládne, v čem vyniká, či co jim může přinést? Tak to je velmi nepravděpodobné. V čem se tedy ty rošty tak liší? (jen cenou to pochopitelně nebude) Pojďme se na to spolu podívat.

1. Jaké rošty se na trhu vůbec nabízí?
Existují 3 základní kategorie roštů:
  • Pevné: rošty, se kterými nelze nijak manipulovat. Vložíte jej do postele, „přikryjete“ matrací a máte hotovo. To bylo rychlé, co? Pokud v posteli rádi čtete (jako já) a máte nebo se chystáte mít právě pevný rošt (jako já), nejde o neřešitelný problém. Stačí si pod hlavu a záda podstrčit co nejvíce polštářů a pak už si jen užívat nerušenou chvilku s vaší oblíbenou knihou.
  • Polohovací: rošty, které mají samostatně polohovatelnou část hlavy a nohou. Zdvihy jsou prováděny ručně, některé rošty nabízí zdvihání i s pomocí textilního popruhu, což vám práci více usnadní. To je paráda! Pokud by vás například při čtení vyrušil/a přítel/přítelkyně/manžel/manželka a nebo dítě a zoufale se ptali, kde se ztratily všechny polštáře - můžete koupí polohovacího roštu předejít otráveným pohledům a dlouhému vysvětlování, že dočtete poslední stránku a už opravdu končíte. Tento rošt vás zkrátka podrží v každé situaci. A pokud byste měli přece jen mnoho práce, zvedněte nohy nahoru a odpočívejte!
  • Motorové: rošty motorové už představují určitý přepych. Motor, který je součástí roštu, tvaruje část hlavy a nohou. Odpadá tak nepříjemná nutnost vylézat z vyhřáté postele, pokud si rošt přejete nastavit. Obsahují 1 nebo 2 motory, které se ovládají pomocí dálkového ovladače. U některých roštů si lze přímo zvolit zda chcete tvarovat pouze část hlavy a nebo nohou (např. rošt Portoflex motor, Duostar motor). Pohodlí zaručeno! Nechte se unášet na vlnách luxusu s těmito nenahraditelnými pomocníky.
Tak, typ roštu bychom tedy měli. Už máte vybráno? Že ještě pořád ne? A co znamenají určité vychytávky u roštů? Tak nezahálejte, jedeme dále!

2. Kolik lamel je tak akorát?
Minimální počet lamel by měl být 13, avšak kvalitní rošt by měl obsahovat alespoň 28 pružných lamel. V tomto případě platí „čím více, tím lépe“. Maximální vzdálenost mezer mezi jednotlivými lamelami je do 5 cm. Rošty s malým počtem lamel nemají velký význam a nezajistí kvalitní a pohodlný spánek.

3. Co znamenají výkyvná pouzdra?
Pomáhají matraci skvěle kopírovat křivky lidského těla a dosáhnout tak optimální polohy pro zdravý spánek.

4. Co znamenají zdvojené lamely?
Zdvojené lamely nám pomáhají regulovat tuhost roštu. Jedná se o plastová pouzdra (uchyceny na lamelách), která se posunují směrem k sobě (ke středu) a od sebe. Každá lamela má 2 plastová pouzdra. Čím větší počet zdvojených lamel, tím větší možnost si tuhost nastavit.
  • Jak rošt udělat měkčí? obě plastová pouzdra stáhněte k sobě do středu roštu. Tím dosáhnete největší měkkosti. Rošt se více prohýbá.
  • Jak rošt udělat tužší? plastová pouzdra roztáhněte od sebe, co nejvíce to jde. Tím dostáhnete největší tuhosti. Rošt je stabilnější a prohýbání není téměř vidět.

5. Co je změkčení v ramenní oblasti?
Změkčením v ramenní oblasti je zajištěna opora páteře při spánku na boku. Jak jej poznáte? Jedná se o určitý počet lamel, která v sobě mají navrtané otvory, na kvalitě a užitku to ovšem neubírá.


6. Co je středový stabilizační popruh?
Středový stabilizační popruh chrání rošt proti prolomení lamely při extrémním bodovém zatížení. Textilní popruh objímá opravdu všechny lamely a tím je zajištěna maximální ochrana.


7. Co znamenají anatomické zóny u roštu? A v čem nám pomáhají?
Zónováním roštu je zajištěna správná opora páteře v jejím přirozeném fyziologickém tvaru. Měkčí nebo tužší zóny lůžka tak vhodně kopírují tlak lidského těla na matraci, netlačí na klouby a nenutí nás tak často se otáčet, anebo probouzet s pocitem tuhých svalů.


A jsme u konce! :-) Nyní si zvládnete vybrat rošt z pohodlí domova sami, bez odborné pomoci. Tak těžké to nebylo, co? Teď už si jen užívat pohodlíčko v posteli třeba při koukání se na televizi, či čtení knihy. Ono i samotné „válení se“ není svým způsobem špatné, zvláště když si můžeme přispat. Je třeba obnovit nové síly z vyčerpávajícího a uspěchaného pracovního týdne.
Související produkty k článku: Jak vybrat správně postelový rošt?


0 ks zboží: 0 Kč