Jak si vybrat rodinný stan?

Stany po rodiny do kempu
Je jasné, že pro rodinnou dovolenou v kempu je lepší zvolit velký stan než malou kopuli. Moderní rodinné stany dnes vypadají jako obrovské kopule z jednoplášťového tropika v kombinaci s jedním nebo dvěma tunely, ve kterých se skrývá dvouplášťová ložnice. I přes velké rozměry se moderní rodinné stany v zabaleném stavu vejdou do „pytle od brambor“ a váha se pohybuje kolem přijatelných 15–30 kg. Takový stan zajišťuje příjemné pohodlí i za dlouhých deštivých dnů.
Výrobcem udávané rozměry stanu jsou vždy rozměry vnitřních prostor. Dle potřeby volíme stan s dostatečnou výškou (udáván nejvyšší bod kopule), abychom se zde mohli třeba postavit. Stan s prostornou předsíní, do které můžeme schovat třeba kola nebo kde může celá rodina posedět u společné večeře.
Co bychom určitě měli chtít?
Tropiko - Nepromokavost tropika by se měla pohybovat minimálně kolem 3000 mm vodního sloupce. Je sice pravda, že při typické bouřce (v našich klimatických podmínkách) postačí vodní sloupec 1500 mm, ALE POZOR! Zejména rodinné stany jsou vystaveny extrémně dlouhému působení slunečního záření (stojí často 24h denně v kempu). UV záření způsobuje poměrně rychlé stárnutí tropika a tak je dobré s tímto faktem počítat a podle toho také vybírat.
Podlážka - Nepromokavost podlážky by měla dosahovat minimálně 5000 mm vodního sloupce. Proč? Například, když si kleknete (což je v ložnici stanu zcela běžná situace) vytváří naše kolena takový tlak na podlážku, že právě zmíněných 5000mm vs je jen tak tak. Za nevydařených letních dnů, kdy prší celý den, je velice časté, že se půda pod stanem rozmáčí a z kempování na příjemné travičce se stává kempování v bahenní lázni. Pokud se tedy chceme vyhnout kopání v minulosti dosti běžných „odvodňovacích struh“ kolem stanu (mimochodem dnes téměř ve všech kempech zakázáno), musíme si koupit stan s dostatečnou nepromokavostí podlážky.
Konstrukce (pruty) - Vždy si zkontrolujte, z čeho jsou vyrobeny nosné pruty. Velké stany jsou vystaveny silnému působení větru a tak obyčejné plastové pruty (vcelku běžné v supermarketech) nemusí odolat opakovaným nárazům větru v letních bouřkách. Kupujte proto vždy jen stany s kovovými, duralovými nebo speciálně vyztuženými laminátovými nosnými pruty.
Co může rozhodnout při koupi
Některé firmy nabízejí delší záruku, než zákonem povinné dva roky. U rodinných stanů, které jsou většinou extrémně zatěžované (zipy, podlážka, nosné pruty …) se takovýto nadstandard může hodit.
Zajímejte se, zda je možné (případně u koho) servisovat stan po uplynutí záruční doby. Rodinný stan si pravděpodobně nekupujete na jednu nebo dvě sezóny, kdy trvá záruka, a tak se určitě hodí dobrý pozáruční servis. Stejně tak se můžete setkat s tím, že vám stan někdo v kempu roztrhne (hrající si děti, podnapilí sousedé atd.). Na reklamaci to samozřejmě není, ale pokud jste koupili stan u někoho, kdo nabízí i servis, máte po starostech.
Běžné stany, stejně tak jako většina věcí vyrobených ze syntetiky, je extrémně hořlavá. Proto mají některé stany tzv. FireResistence úpravu. Neznamená to, že by nešlo stan propálit od otevřeného ohně, ale oheň se z postiženého místa dál nešíří. V místě styku stanu s ohněm vznikne „jen“ díra. U stanů bez této úpravy vám pravděpodobně zůstanou jen kolíky a ohořelé pruty :)
Související produkty k článku: Jak si vybrat rodinný stan?


0 ks zboží: 0 Kč