Doplňky ke stanům

V kategorii Doplňky ke stanům najdete vše potřebné pro opravu, zrevitalizování a obnovení funkčnosti stanů, stejně tak i další příslušenství a nadstavby pro stany.

Jak vybírat stan

Na úvod je třeba říci, že dobrý stan neseženeme v hypermarketu. Třeba nakupovat ve specializovaných prodejnách, výstavách, kde je možnost vidět stan rozložený, nebo přes internet. Většina turistických stanů je dvouvrstvých - dvouplášťových. To znamená, že stan je složen z vnitřního stanu a vnější vrstvy - tropika. Mezi nimi je vzduchová mezera, která slouží k lepší odvětrání, zabezpečení voděodolnosti a kondenzaci par na tropiku a ne uvnitř stanu, jak se to stávalo u jednoplášťových.

Na trhu je několik základních tvarů stanov a jejich mutací. Klasické Áčka a jehlan jsou vhodné pro podsady, ale ne na výpravy. Dnes je u nás nejprodávanějším tvarem kopule (iglú), trochu méně tunel. U kopule je výhodou dobré využití prostoru a její samonosnost. Dobře se staví, je lehká a není ji nezbytně nutné ukotvit, což oceníte při tvrdším podkladu. Pokud se jí konstrukce kříži v několika bodech, říkáme, že je geodetická. Geodetická kopule je již určena do expedičních podmínek a bývá zpravidla dražší. Co se týče základních rozměrů vnitřního stanu, počítejte s tím, že jeden nocležníkům zabere tak 60 cm na šířku a na délku cca o 25 cm více než je výška jeho postavy. Co se týče výšky, ve stanu byste se měli v pohodě posadit.

Konstrukce stanu (tyčky) bývá většinou z laminátu nebo z duralu. Dural je lehčí, pevnější, ale i dražší. Na tropiko se používají syntetické tkaniny s vrstvou polyuretanu (PU) nebo silikonu. Nejcitlivější místa tropika jsou švy. Ty musí být přelepeny ochrannou páskou. Kapka letící rychlostí 80-90 km / hod vyvine na tropiko tlak odpovídající 2000 mm vodního sloupce. Proto bychom měli vyhledávat stan s minimálně takovým sloupcem na tropiku. Mnohem vyšší vodní sloupec musí mít podlaha vnitřního stanu. 80 kg vážící člověk vyvine při poklekne tlak 1 atmosféry, což je 10 000 mm vodního sloupce. Třeba na to pamatovat, ale ať vás to neomezuje. Vodní sloupec 6000 mm je dostatečný pro většinu skautských výprav. Materiál podlahy by měl být polyester nebo polyamid. Vrstvený polyethylen, který se používá při hypermarketových stanech a vypadá jako plastová fólie tkaná z tenkých pásků, má nízkou životnost, odolnost vůči vodě a vysokou váhu. Pokud na stane nejsou vypsány hodnoty vodních sloupců, raději se mu vyhněte. Barva vnějšího pláště je také důležitá. Pod světlým tropiko budete mít ve stanu více světla a budete se cítit lépe za ošklivého počasí.

Při výběru stanu je třeba myslet i na uložení batohů a špinavých bot. Za tímto účelem se perfektně hodí předsíňka. Navíc, během deště se díky předsíňce dá vnitřní stan větrat bez toho, že by vám do něj napršalo. Stany pro více osob bývají vybaveny dvěma vchody. Velkou výhodou těchto stanů je, že se dají výborně odvětrat. K odvětrání a komfortu během horkých nocí slouží síťka na vchodech do vnitřního stanu. Pozornost je třeba věnovat i úložným prostorům na drobnosti. Běžné bývají kapsy a velmi praktická je síťová polička ve vnitřním stanu. Při výběru myslete i na váhu celého stanu.

Jak jste si stan po dobrém průzkumu trhu koupili, nezapomeňte se o něj i pořádně starat. Nenechávajte v něm nepořádek a po každé akci se nejprve přesvědčte, že je stan vysušený a až potom ho uskladněte. Předejdete tak zapáchu, plísním a zničení stanu. Pozor dávejte při vaření v předsíňce, stan nestavte blízko ohně. Syntetické materiály jsou velmi citlivé na každou jiskřičku. Doufám, že Vám tento článek pomůže se zorientovat v široké nabídce a že budete se svým výběrem spokojení.

Doplňky ke stanům - značky


0 ks zboží: 0 Kč